Tekstilcilere Alarm Sistemleri

Tekstilcilere kullanılan alarm sistemleri güvenlik açısından siz varken ya da yokken malınızı koruma ve olası yangın ya da zorla mal alma gibi durumların önüne geçecek şekilde dizayn edilmelidir.

Güvenlik sistemleri günümüz koşullarında artık temel ihtiyaçlardan biri haline geldi. Hırsız alarm sistemleri de bu sistemlerden bir tanesi ve oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda hırsız alarm sistemleri hakkında bilgiler bulacaksınız.

 

 

Neden Alarm Sistemi Kullanmalıyım

Artan suç oranları ve özellikle hırsızlık olaylarına karşı korunmak için en iyi yöntemlerden biri alarm sistemleridir. Bu sistemler suçlular için caydırıcı olmaktadır. Korumak istediğiniz iş yeriniz, deponuz, eviniz vb gibi mekânlar için alarm sistemleri hesaplı ve verimli çözümler sunmaktadır.

Alarm Sistemlerinin Genel Özellikleri

Alarm sistemlerini oluşturan temel bileşenler şunlardır

Hareket Sensörü (PIR Sensor)

Manyetik Kontak

Alarm Paneli

Tuş Takımı (KeyPad)

Siren

 

 

Hareket Sensörü

Hareket sensörleri adından da anlaşılabileceği gibi ortamdaki hareketleri algılayabilme özelliğine sahiptirler. Kızılötesi ışınlarla çalışan bu sensörlerden bir alarm sisteminde çok sayıda kullanılabilir. Genellikle kapı ve pencere gibi sisteme giriş yapılan bölgelere yerleştirilirler. Fazlaca kullanılan hareket sensörleri sistemin maliyetini artırmaktan başka bir işe yaramazlar. Sistem kurulmadan önce hangi noktalara hareket sensörü yerleştirilmesi gerektiği sağlıklı bir şekilde belirlenmelidir.

Manyetik Kontak

Bu cihazlar içerisinde bir mıknatıs ve reed röle denilen mekanik bir anahtardan oluşurlar. Mıknatıslı kısım ile anahtarlı kısım yan yanayken anahtar kapalı durumda olur, mıknatıslı kısım uzaklaştırıldığında anahtar açık pozisyona geçer. Kapı ve pencerelere yerleştirilen manyetik kontaklar buradaki girişleri tespit edebilirler.

Alarm paneli

Alarm panelleri (Elektronik devre) sistemin ana kontrol ünitesidir, siren, tuş takımı ve her türlü sensör ve aküler bu elektronik devreye bağlanır. Alarm panelleri alarm haber alma merkezleriyle telefon hatlarını kullanarak haberleşebilirler. Alarm panellerinde Zone (Bölge) denilen sensörlerin bağlanabildiği girişler vardır ve bu girişlerin sayısı alarm panelinin kapasitesini belirleyen önemli özelliklerden biridir.

Tuş Takımı

Bu ünite sayesinde alarm sisteminin her türlü ayarlamaları yapılabilir, alarm devreye alınabilir veya devre dışı bırakılabilir. Kısaca sistemin kumandasıdır diyebiliriz.

Siren

Dahili ve harici modelleri bulunan ve alarm anında sesli ve ışıklı uyarı veren cihazdır. Dahili bir akü ile kullanılması tercih edilir.

Alarm sistemleri kablolu veya kablosuz olabilmektedir, buna bağlı olarak hareket sensörleri ve manyetik kontakların da kablosuz, pille çalışan modelleri bulunmaktadır. Gsm kullanan modeller de mevcuttur.

Piyasada oldukça ucuz fiyatlara uzak doğu menşeili cihazlar bulunabilmekte ama bizim tavsiyemiz tüm dünyada kalite ve güvenirliğini ispatlamış paradox, crow, dsc gibi markaları kullanmanızdır.

alarm sistemi çok fazla gerekmektedir, sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz, müşteriniz size malları yükler ve üretim aşamasını bekler, bu arada dükkânınızda başkasının malları durur ve onlar size emanettir, oluşabilecek olası hırsızlık durumunda size emanet edilen malların iadesini yapmanız ya da sıfırdan sizin almanız gerekecektir.

Alarm sistemi taktırarak böyle hırsızlık olaylarının önüne geçmiş olursunuz, olayı sadece hırsızlık olarak da algılamamak lazımdır, ufak bir yangın başlangıcı durumunda sirenler devreye girer ve anında kolluk kuvvetlerine ve itfaiyeye haber verir, dememiz odur ki alarm sistemi hem malınızı korur hem de dükkânınızı güvence altına alır. Alarm sistemleri yaşamınızı kolaylaştırmak için vardır.